Testvérvárosi biciklizés - egészen a Holdig
Nem mindennapi ötlettel kereste meg a Pécsi Tudományegyetem az Aradi Polgármesteri Hivatalt, a rangos tanintézmény egész Európára, illetve az egész világra kiterjedő 384 400 km-s biciklis kihívást indított 80 nap időtartamban, a végső cél „eljutni a Holdra”. A több mint tízéves testvérvárosi kapcsolatra tekintettel a szervezők Aradot is felkérték, hogy csatlakozzon a kezdeményezéshez. Arad és Pécs 2008 márciusában írta alá a testvérvárosi megállapodást, a két város azóta, vezetőségtől függetlenül kiemelt figyelmet szentel a közös, már hagyománynak számító programok ápolásának.
„A két testvérváros közötti szerteágazó, hagyományos együttműködésre való tekintettel úgy gondolom, hogy a Pécsi Tudományegyetem által kezdeményezett programban való részvétel egy jó lehetőség az aradi kerékpárosok számára. A kezdeményezést hasznosnak tartjuk, különösen most, hogy a koronavírus-járvány miatt el kellett halasztanunk a sportrendezvényeket” – nyilatkozta az aradi sajtónak Bognár Levente, Arad város alpolgármestere, aki szerint a testvér- és partnervárosi kapcsolatokról még az ilyen embert próbáló időszakokban sem szabad megfeledkeznünk.
A Pécsi Tudományegyetem nemzetközi, egészséges életmódra ösztönző 80 napos kihívásának, melynek „Moon Bike 2020” a lényege, hogy együtt, közösen biciklivel jussunk el a Holdra, azaz bárhol a világon tekerjünk le összesen 384 400 km-t.
A „Moon Bike” kezdeményezéshez, vagyis a több mint 384 ezer kilométer letekeréséhez szobabiciklivel, túra– vagy országúti kerékpárral teljesítő hobbi kerékpározóként és profi versenyzőként egyaránt lehet csatlakozni. Sőt, jön a jó idő, tehát már a vízibiciklis tekerés sem tűnik megvalósíthatatlannak.
A projektben a Facebookon keresztül lehet részt venni. A tekerés szerelmesei kerékpáros applikáció segítségével a megtett távot screenshot (képernyőkép) kép formájában, üzenetben vagy bejegyzésként küldhetik el a MoonBike2020 Facebook oldalára. Ha szobakerékpáron indulnak a kihívásban, a kilométeróra kijelzőjének fényképét kell feltölteniük.
A Pécsi Tudományegyetem a „Zöld Egyetem” projekttel eddig is élen járt a természet védelme, a környezettudatos életforma tekintetében. Így az óvd a természetet gondolatmenetből kiindulva, akár egy klasszikust is idézhetünk a Holdra lépés kapcsán, kicsit módosítva:
„Kis tekerés az embernek, hatalmas lépés az emberiségnek”!
Fotó: MoonBike 2020